Makijaż

Makijaż – potrzebny czy nie?

CO TO JEST MAKIJAŻ???

Makijaż znany również jako ang. make-up, polega na nakładaniu kosmetyków upiększających na skórę, szczególnie twarzy 🙂

Makijaż pomaga wyeksponować urodę, podkreślić jej subtelność, zamaskować niedoskonałości cery. W pewnym stopniu, w określonych warunkach, także wyraża osobowość. Dzięki jego rozmaitym technikom można upozorować twarz na idealną i zdrową.

Pożądanym efektem makijażu jest jak najdoskonalsze zbliżenie wyglądu do aktualnie
obowiązującego kanonu piękna i urody.

Makijaż na przełomie wieków stale się zmieniał. Malowali się zarówno mężczyźni jak i kobiety, a sztuka ta uznana została za jedną z najstarszych na świecie. Sztuka malowania ciała znana była już człowiekowi pierwotnemu, stosowana jest do dziś przez plemiona i ludy całego świata jako część obrządków rytualnych. Wywodzi się z niej również współczesny body-painting oraz tatuaż.

W starożytnym Egipcie kobiety malowały powieki barwnikiem ze sproszkowanych minerałów, używały ponadto szminki, pudru, różu do policzków, czernidła do rzęs, farb do włosów i lakierów do paznokci.
Starożytna Grecja wprowadzając sztukę teatralną korzystała z możliwości poprawienia rysów twarzy aktorów grających w amfiteatrach. Wojownicy malowali twarze w tzw. barwy wojenne. Szczególny okres nasilenia makijażu w rejonie Europy przypada na okres baroku i klasycyzmu, kiedy to Wersal wyznaczał kanony mody europejskiej, a we Francji lekarze zakazywali mycia się, sądząc, że sprzyja ono szerzeniu się chorób. Mężczyźni i kobiety nierzadko ograniczali wtedy poranną toaletę do nakładania grubych warstw pudru, stylizując się na aktorów starożytnej Grecji. Obecnie z makijażem kojarzy się głównie kobiety i modelki.

MAKIJAŻ, A NASZA OSOBOWOŚĆ…

Makijaż może nieść znaczenie psychologiczne. Ludzie, którzy przesadnie podkreślają swoją urodę mogą mieć uraz związany z poczuciem niedostatecznej atrakcyjności. Sposób używania makijażu może także ujawniać samoocenę. Osoby o niskiej samoocenie bądź to zupełnie nie używają makijażu, bądź go nadużywają.

W europejskiej kulturze kobiety malują często usta i oczy.
Malowanie ust jest związane z powszechnym (nieprawdziwym) przekonaniem, że kobieta o pełnych ustach jest namiętna, zaś usta wąskie świadczą o oziębłości. Usta są także symbolem waginalnym i w związku z tym ich podkreślanie może być sygnałem seksualnym.

Malowanie oczu związane jest z tym, że w kanonie kobiecej urody oczy odgrywają ważną rolę – im wydają się większe, tym bardziej atrakcyjne. Jedna z teorii mówi, że jest to związane z tym, iż…

Kobieta z dużymi oczami wydaje się młoda (oczy dzieci są większe w stosunku do całej twarzy niż oczy dorosłych). Duże oczy mogą także sprawiać wrażenie niewinności, czyli wierności. Współczesny kanon kształtu oka to migdał. Malowanie policzków, pudrowanie itp. związane jest z dążeniem do sprawienia wrażenia młodego wyglądu. Zdrowa skóra jest we wszystkich kulturach kojarzona z atrakcyjnością fizyczną zarówno mężczyzn jak i kobiet. Kojarzona jest ze zdrowiem. W europejskim kręgu kulturowym wszelkie cechy wyglądu związane z młodością podnoszą atrakcyjność kobiety, np. sprężysty chód, błyszczące oczy, wigor itp.

Makijaż ma za zadanie podkreślenie cech związanych z młodością, a więc atrakcyjnością fizyczną.

JAKIE INNE ZASTOSOWANIE MA JESZCZE MAKIJAŻ???

Jeśli nie potrafimy się malować tak, aby nie męczyć cery ciężkimi pudrami, nie dobijać delikatnego naskórka wokół oczu grubą warstwą cieni i wręcz szablonowo wykreśloną kredką, to musimy popracować nad makijażem. Najlepiej zasięgnąć porady specjalistki, która z pewnością naprowadzi

nas na właściwą ścieżkę, pomoże dobrać kosmetyki, wskaże idealną dla nas paletę kolorów i pokaże, jak krok po kroku malować się tak, aby wyglądać naturalnie i nie tworzyć efektu maski. Czasem trzeba naprawdę niewiele, aby wykonany makijaż przyniósł coś więcej, niż tylko ten oczekiwany efekt. W nadmiarze wszystko szkodzi. Tak samo jest z użyciem kolorowych kosmetyków. Na rynku jest dostępna cała gama różnorakich środków do wykonywania makijażu. Mnogość marek kosmetycznych wprowadza czasem nie tylko w zakłopotanie, ale w pułapki. Dobrze jest zatem przy wyborze kosmetyku do makijażu kierować się nie tylko ceną, ale jego trwałością i jakością.

POTRZEBUJESZ MAKIJAŻU???

ZAPRASZAM DO KONTAKTU 😉

511 846 253

No comments yet! You be the first to comment.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress